bb99.serbianforum.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prva Turkinja ministarka u Nemačkoj

Go down

Prva Turkinja ministarka u Nemačkoj Empty Prva Turkinja ministarka u Nemačkoj

Порука  Gost Fri Apr 23, 2010 2:34 pm

Kćerka šnajdera iz Ankare koji četrdesetak godina radi u Nemačkoj i koga danas komšije, poznanici, ali i rodbina iz daleka zovu da čestitaju, postala je političko-medijska zvezda - mlada, obrazovana, lepa i ministarka i to prva u Nemačkoj, turskog porekla.
Prva Turkinja ministarka u Nemačkoj V167565p0
"Veoma sam zadovoljan svojim kćerkama'', mirno kaže 74-godišnji Ajdin Ečer, otac Ajgil Ečkan (38), nove ministarke za socijalnu politiku u pokrajinskoj vladi Donje Saksonije, koja će u utorak i zvanično biti postavljena na tu funkciju i postati prvi nemački ministar turskog porekla i islamske veroispovesti.

Ko je Ajgil Ečkan o kojoj se danas u Nemačkoj priča?

Ečkan je rođena 1971. u Hamburgu u porodici turskih doseljenika, završila je gimnaziju i pravni fakultet i pre šest-sedam godina postala član Hrišćansko-demokratske unije (CDU), kancelara Angele Merkel, gde je napravila ''blic-karijeru''.

Ona je od 1993. godine u braku s jednim lekarom, Hakanom, takođe, turskog porekla, s kojim ima sedmogodišnjeg sina Sinana, a kada je u pitanju njeno slobodno vreme, ministarka, kako sama kaže, rado igra tenis i kuva za prijatelje.

Ečkan se bori za integraciju stranaca u nemačko društvo, ali i protiv otvaranja turskih gimnazija u Nemačkoj, kako je nedavno predložio turski premijer Redžep Tajip Erdogan.

"Ja sam apsolutno protiv turskih škola u Nemačkoj. To ne bi podržalo, već ometalo integraciju... Naravno, može se turski ponuditi kao strani jezik, ali 'čista' turska škola, to nije u skladu s realnim'', rekla je buduća ministarka, ocenjujući da nemački jezik jeste i ostaje ključni faktor.

''Veoma je važno da deca migracionog porekla što je moguće pre krenu u vrtiće, kako bi se upoznali sa ovdašnjim jezikom i kulturom... I ja ću se za to boriti'', obećala je ova mlada Nemica, turskog porekla koju je pre par dana moćni šef donjosaksonske vlade demohrišćanin Kristijan Vulf, za koga se kaže da bi mogao biti novi nemački predsednik, predložio za ministarku u Hanoveru.

"Čovek se mora približiti ljudima. Upravo onda, kada je stranac ili tako izgleda, važno je da se učini privi korak", rekla je ministarka, tražeći od mladih stranca više angažmana.

Naglašavajući da ona nikome ne prebacuje, što, recimo, ne ide u školu ili se nije snašao s nemačkim sistemom, Ečkan je rekla da ona međutim, ne prihvata, kada mladi ne zgrabe ponuđenu šansu.

Na direktno pitanje moćnog tablioda "Bild" zašto je, kao muslimanka, postala član CDU, ona je rekla da čovek ne mora biti hrišćanin, da bi postao član demohrišćanske partije.

"S vrednosnom slikom CDU se najtešnje mogu identifikovati - porodica, solidarnost, ljubav prema bližnjem su vrednosti koje za mene igraju veliku ulogu", odgovorila je Ečkan na direktno pitanje, ukazujući, pri tom, da je CDU jedna prema svetu otvorena partija.

Kada je reč o tome kako buduća ministarka praktikuje svoju veru, Ečkan se izjasnila kao neko, ko nije strogi vernik.

"Sa porodicom slavim islamske praznike, ali sam svom sinu objasnila i šta je Božić. Smatram da je to zdrav i moderan način da se religija praktikuje", objasnila je nova ministarka, koja je na pitanje lista da li u donjosaksonskom parlamentu postoji prostor za molitvu, odgovorila da o tome nema pojma i da ga, i ako postoji, neće koristiti.

"Čovek se može moliti svuda", rekla je Ečkan, koja je našla meru i za tanane stvari - koliko se turskog "krije" u njoj, rođenoj i odrasloj u Hamburgu.

Ministarka kaže da ima dosta toga - srdačna je i otvorena, što je pre turska osobina, ali je zato njena "ljubav prema redu" tipično nemačka.

Od oko sedam miliona stranaca u Nemačkoj, polovinu čine Turci i, upravo, pitanje integracije, pre svega, te najbrojnije populacije, jedna je od ozbiljnih tema o kojoj se u Nemačkoj raspravlja.

Škole, jezik, maloletnički, unapred dogovoreni brakovi, ubistva iz časti, marama... i tu je Ečkan bila jasna - na razne zahteve na Internetu da bi ona trebalo da nosi maramu, mlada ministarka, crne duge kose je jasno rekla da maramu nije čak ni njena majka nosila, pa neće ni ona.

(Tanjug)

Gost
Гост


Назад на врх Go down

Назад на врх

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму