Нова хуманитарна катастрофа на помолу?
Страна 1 of 1
Нова хуманитарна катастрофа на помолу?
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam. ( Катон)....
- Spoiler:
- Картагина је антички град који се налазио на северу Африке, на територији данашњег Туниса. Основали су је феничански трговци из Тира. Према предању, након смрти краља Тира Матана I, крајем 9. века п. н. е. наследио га је његов син Пигмалион. Пигмалион је био у сукобу са својом сестром, Елисом (Дидо), те је наредио да се убије њен муж, Асерба врховни Мелкартов свештеник. Елиса је побегла са својим присталицама на Кипар, и одатле на север Африке, данашњи Тунис, где јој је краљ Јарба дозволио да подигне град на површини колико се простире кожа бика. Домишљата принцеза Елиса нареди да се коже бика исече на танке траке са којима је успела да окружи једно брдо и околне земље. Тамо је основала Кварт Хадашт (феничански: Quart Hadasht), што значи "нови град", то јест Картагину, 814. пне[1].
Колонија је постала веома важна трговачка сила и ривал самим феничанским метрополама. Око овог града настало је Картагињанско царсво, најважнија поморска сила на Медитерану до Пунских ратова.
Пад Картагине
Током сталних сукоба са Римским царством и три Пунска рата, Картагина је последњи пут нападнута 149. године пре нове ере. Повод за трећи Пунски рат је била одлука Римског сената за напад. Римски сенатор Маркус Като је пре тога низ својих говора пред Римским сенатом завршавао чувеном реченицом лат. Ceterum censeo Carthaginam delendam esse, "Уосталом сматрам да Картагина треба да буде разорена". Пуне три године Картагина је одолевала нападима, да би на крају била побеђена и поробљена. Одлуком Римског сената сви преживели Картагињани су продати као робови и Картагина је разрушена а земља око града преорана и посута морском соли, да не би успевала вегетација. Постојала је и забрана насељавања области Картагине, која се примењивала око двеста година.
Izraelci zaustavili još jedan brod
Izraelski brod
Tel Aviv -- Izraelska vojska se priprema za moguće preuzimanje kontrole nad irskim brodom "Rejčel Kori", koji nosi pomoć palestinskom pojasu Gazi.
Ako brod "Rejčel Kori" nastavi da plovi prema Gazi, doći će do preuzimanja, upozorila je portparol izraelske armije (IDF) Avital Libovič.
Brod "Rejčel Kori" ignorisao je poziv Izraela da promeni kurs, istovari svoj tovar u izraelskoj luci i odlučio da nastavi put prema palestinskoj teritoriji.
Portparol izraelske vojske je precizirala da su uprkos radio poruci poslatoj brodu, organizatori pomoći "izabrali da ignorišu poziv da se ukotve u (izraelskoj) luci, gde bi tovar mogao biti istovaren i prebačen u Gazu nakon inspekcije".
U poruci je navedeno da brod ulazi u vojno područje, uz apel da skrene ka izraelskoj luci. Brod od 1.200 tona sa 1.000 tona pomoći nastavlja, medjutim, svoj put ka Gazi.
Teško je ipak dobiti pravu sliku o onome što se dogadja. Putnici na brodu kažu da su im komunikacije blokirane, ali u ovom trenutku nastavljaju da plove ka Gazi udeljeni 30 do 35 milja od obale, a prati ih izraelska mornaraca.
Izraelska mornarica je ranije danas presrela brod i prati ga, ali je portparolka aktivista porekla ranije izveštaje da su vojnici upali na plovilo.
Izrael i dalje kontroliše vazdušni prostor i teritorijalne vode Sredozemnog mora pojasa Gaze iako se odatle izraelska vojska povukala još 2005. godine.
5. jun 2010. | 09:58 -> 10:57 | Izvor: Tanjug
Similar topics
» Нова година
» Нова искључења предајника на Косову
» Нова @искључења предајника на Косову
» Нова искључења предајника на Косову
» Срећна вам Србска Православна Нова Година !
» Нова искључења предајника на Косову
» Нова @искључења предајника на Косову
» Нова искључења предајника на Косову
» Срећна вам Србска Православна Нова Година !
Страна 1 of 1
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму