Mas: Nemačka podržava integracije....Дали?
Страна 1 of 1
Mas: Nemačka podržava integracije....Дали?
Mas: Nemačka podržava integracije ?? ПРОЧИТАЈ СПОЈЛЕР
31. maj 2010.
Ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas kaže da Nemačka podržava integraciju zemalja zapadnog Balkana u EU i da nisu promenjeni uslovi za ulazak u EU.
"Jedino bi Srbija sama sebi mogla da stane na put u procesu priključenja EU. Ne znam nikoga ko ima suprotno mišljenje. Uslovi za sve koji žele u EU utvrđeni su 1995. godine", rekao je Mas.
Mas je citirao ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića koji je za nemački Špigl rekao da se teškoće kasnije gomilaju ako se na vreme ne radi na preventivnom rešavanju problema.
"On (Jeremić) je potpuno u pravu i, pošto je EU to naučila, mi ćemo posebnu pažnju obratiti na probleme organizovanog kriminala, korupcije i na to da ne želimo da u EU uvozimo teritorijalne sukobe. Sva ta pitanja proističu iz kopenhaških kriterijuma", rekao je Mas.
Ambasador Nemačke je rekao da se ništa nije promenilo i da je na Srbiji da nastavi putem ka EU i da on ima utisak da se Vlada Srbije i srpska administracija kreću veoma odlučno tim putem
Герт Вајскирхен КАЖЕ ДРУГАЧИЈЕ:Тврди пазар климава унија;Србијо научи се правила нема пријемног за факс без средње школске спреме! Што би значило да се мора држава довести у ред.Не дуванском и црноберзијанском полицијом законима за кућне љубимце ,већ сузбијањем корупције организованог криминала и нај болније решење територијалног интегритета Србије.Е сад ту постоји велики проблем,што не верујем да је Јеремићу или Тадићу решиво за рока који буду добили за интеграције.Јесу ли у стању да "убеде "и приволе СВЕТ у мирољубљив поврат КОСОВА ? Или ће у унију са тим проблемом, на који наравно,Унија не пристаје. Мало је вероватно и једно и друго.Значи за догледна времена очекивати референдум Косово или ЕУ ?Или достојанствено одустати од свих унија уредити земљу како ваља и стати на своје ноге.Имамо ли ми снаге за то ? И имамо ли ми политичаре да то и одраде?
Шојић
http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2010/05/100531_serbiagermanyeu.shtml
- Spoiler:
Nemačka i širenje EU
Da li se Nemačka protivi širenju EU?
Približavanje Srbije Evropskoj uniji i bilateralni odnosi sa Nemačkom trebalo bi da budu glavne teme razgovora ministara spoljnih poslova dve zemlje Vuka Jeremića i Gvida Vestervelea u Berlinu u ponedeljak.
Uoči Jeremićevog puta, štampa u Srbiji spekuliše da je Nemačka jedan od najvećih protivnika daljeg proširenja Unije na Balkan.
Prema saznanjima lista Blic na skup "EU-Zapadni Balkan" u Sarajevu 2. juna samo Berlin i Moskva će poslati niži nivo od ministara spoljnih poslova.
Takve navode, međutim, negira ambasador Nemačke u Srbiji, Volfram Mas.
Na konferenciji za štamu u Beogradu, ambasador Mas je rekao da jedina prepreka na putu Srbije ka Evropskoj uniji može biti ona sama.
Dodao je da Nemačka podržava evrointegracije zemalja Zapadnog Balkana, i da će Evropska unija posebnu pažnju posvetiti pitanjima organizovanog kriminala i korupcije.
Nemačka "konzervativna elita" protiv širenja EU?
Gert Vajskirhen je član opozicione Socijaldemokratske partije i do pre nekoliko meseci je bio poslanik i član spoljnopolitičkog odbora Bundestaga.
On kaže da je, nažalost, tačno da je Nemačka protiv prijema Srbije u EU.
"Nemačka nije voljna da podrži pristupanje Srbije Evropskoj uniji. Na to utiče nekoliko faktora. Jedan je generalni zamor u Evropskoj uniji od prethodnih krugova širenja. Drugi je što ne postoji isti stepen otvorenosti prema svim balkanskim zemljama koje čekaju da budu primljene. Najviše simpatija ima Hrvatska, a najmanje Albanija. Srbija je negde iznad Albanije".
Vajskirhen kaže da je deklarativna podrška Nemačke vlade prijemu Sbije u EU "prazne reči".
"Kada dođjemo do suštine i do pitanja da li se želi da Srbija postane članica Evropske unije, onda se vidi da postoji jasna razlika između, na primer, Srbije i Hrvatske. Za Hrvatsku ima daleko više simpatija. U nemačkoj političkoj eliti, naročito među konzervativcima, i dalje ima puno onih koji smatraju da Srbiju treba još kazniti zbog svega što se desilo u vreme Miloševića. Ti ljudi odbijaju da priznaju da se u Srbiji dogodila dramatična promena".
Strah od neizvesnosti koji donosi širenje EU
Gert Vajskirhen kaže da se nemačka javnost većinom protivi ukupnom procesu širenju Evropske unije i to još od njegovog početka.
"Protivljenje nemačkog javnog mnenja nije ništa novo. Mislim da je ključno to što deo političke elite smatra da širenje za sada treba zaustaviti, jer niko ne zna kuda taj proces može da odvede. Ukrajina se nada ulasku u EU, Turska takođe čeka. A Nemačka ne želi da se ti problematični pratneri nađu u Evropskoj uniji".
Bivši član spoljnopolitičkog odbora Bundestaga u razgovoru za BBC snažne rezerve Nemačke prema širenju Unije povezuje sa generalnom promenom u načinu razmišljanja političke elite u Berlinu.
Zaokret političke elite počeo pre godinu dana
On kaže da je ta promena počela pre godinu dana i da se od tada nemačka elita sve više okreće interesima Nemačke.
"Retorika političke elite je vrlo nacionalistička. Ekonomska kriza na neki način pojačava takav pristup i Nemačka je danas daleko više okrenuta samoj sebi i razmatra šta će se u budućnosti dešavati u Evropi i kakvu će ulogu Nemačka u tome igrati. Širenje Unije je jedan od poteza za koje može da se ispostavi da su rizični".
Gert Vajskirhen kaže da on lično smatra da je zaustavljanje Srbije na putu prema EU greška.
"Razlog zašto sam za to da Srbija postane punopravni član EU je što se u Srbiji dešava neverovatno pozitivan proces evropeizacije. A ako građanima Srbije ne pokažete da su oni poželjni kao članovi Unije, onda ćemo možda izgubiti zamajac u evropeizaciji Srbije", upozorava na kraju razgovora za BBC Gert Vajskirhen.
Страна 1 of 1
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму