Титоманија међу младима у Сарајеву
Страна 1 of 1
Титоманија међу младима у Сарајеву
Из архиве "Политике": Тито и Александар Лека Ранковић снимљени пред прославу Првог маја 1957. године
САРАЈЕВО - Тридесет година после смрти Јосипа Броза Тита у БиХ постоје бројна удружења која обележавају датуме везане за време његове владавине, а појам Титоманија све чешће се везује за младе.
Жал за Титом и бившом заједничком државом гласнији је у бошњачко-хрватском делу БиХ - у Федерацији, док се у Републици Српској не обележавају антифашистички датуми из Другог светског рата.
Сарајевско друштво „Јосип Броз Тито” једно је од многих која окупљају обожаваоце бивше заједничке државе СФРЈ и негују тековине НОБ. У тим удружењима се обележавају и сви важнији празници који су се славили у Титово време.
Сваког 4. маја обележава се годишњица смрти Јосипа Броза, 9. маја Дан победе над фашизмом обележава се заједничким активностима са осталим антифашистичким организацијама Сарајева, 25. мај је годишњица Десанта на Дрвар и Другог конгреса УСАОЈ-а у Дрвару...
Посебан значај придаје се 25. мају, Дану младости када се посећује споменик Титу у Сарајеву, путује организовано на излет у његово родно место Кумровец и присуствује централној прослави Дана младости са осталим антифашистима из свих крајева бивше Југославије.
И недавно формирана регионална организација Наша Југославија има свој уред у Сарајеву, док на интеренет страници Слободна Југославија југоносталгичари могу да упишу своје личне податке и погледају како би изгледао њихов црвени СФРЈ пасош.
Иако многи у БиХ често јавно критикују политику коју је водио Тито, сматрајући да је иза себе оставио труло стање које је кулминирало распадом заједничке државе, много је већи број оних који ће стати у Титову одбрану и узвратити контра аргументима.
Данас пензионер у Сарајеву, Раиф Диздаревић, који био министар спољних послова, члан и председник Председништва СФРЈ, изјавио је недавно да му је „жао што се Југославија распала”.
„Жао ми је, прво, због тога што је то била једна цивилизацијска концепција. То је била земља са толико различитости, а са изузетно развијеним заједништвом”, рекао је Диздаревић сарајевским медијима.
Као блиски Титов сарадник, са данашње дистанце за њега каже да „није био светац већ нормалан човек са добрим и лошим особинама”. „Он је, наравно, вансеријска историјска личност. То је човек који је поседовао државнички, стратешко-војни дар и свет му је за оно што је учинио одао признање као једном од највећих државника 20. века. То најбоље говори каква је био личност”, каже Диздаревић.
Он је рекао да је Тито имао посебан однос према Босни и Херцеговини, док за данашњу политику у БиХ сматра да је „без стратегије и јасно дефинисане оријентације”. „Данас надвладавају само национални и националистички интереси. Грозим се над чињеницом да су у БиХ у игри сви критеријуми осим способности и честитости”, наводи он.
Последњих година је обожавање лика и дела Јосипа Броза у БиХ све присутније чак и међу младима, због чега се све чешће говори о Титоманији.
Тако се један од најатрактивнијих кафића у Сарајеву зове „Тито”, а украшен је сувенирима са мотивима СФРЈ - заставом, грбом, Титовим потписом... У том кафићу, млади до раних јутарњих сати обележавају „Титове датуме”. Ових дана је на кафићу истакнут плакат „25. мај Дан младости” чиме се обећава добар провод, уз ватромет и музику.
Бета
[објављено: 03/05/2010.]
http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Titomanija-medju-mladima-u-Sarajevu.sr.html
Gost- Гост
Страна 1 of 1
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму