Svinjetina jeftinija od banana
Страна 1 of 1
Svinjetina jeftinija od banana
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/102041/Svinjetina+jeftinija+od+banana.html
Па колико онда зарађују месари кад је кило скоро 400 дин у месари. Па није ни чудо што купују равнице и њиве по Војводини.
Зарада на рачунару је једва 10%, а на свињи 500%, па није ни чудо што месари купују Србију, као онај Матијевић и слични.
BEOGRAD 22. 02. 2010
PRESS
Svinjetina jeftinija od banana
Cena žive vage svinjetine pala na 75 dinara po kilogramu, proizvođači tvrde da je to neisplativo i prete pokoljem stoke
Domaći farmeri gube bitku sa uvozom
Svinjogojstvo u prelomnoj krizi... Domaći farmeri gube bitku sa uvozom
Otkupna cena živih svinja u Srbiji je na istorijskom minimumu. Cena tovljenika u Banatu i Potisju je pala na 75 dinara po kilogramu! Predsednik Udruženja stočara Srbije Ferenc Major kaže za Press da bi se u Srbiji mogao ponoviti pokolj osnovnih stada svinja jer su cene toliko niske da se odgajivačima uopšte ne isplati da ih tove.
Zabrinjavajuća pojeftinjenja
Predsednik Grupacije klanične industrije PKS Momir Jovanović kazao je Tanjugu da se u Srbiji od sredine januara beleži stalno snižavanje cena živih svinja, što prati i „klizanje" cena svinjskog mesa naniže u maloprodajnim objektima. Jovanović je ocenio da je sigurno da će se trend male tražnje i niskih otkupnih cena svinja beležiti bar u narednih trideset do šezdeset dana.
- Cene tovljenika u otkupu od seljaka trenutno iznose od 90 do 100 dinara po kilogramu, dok se svinje sa farmi prodaju za oko 120 dinara po kilogramu, a prošle godine u ovom periodu te cene su iznosile oko 150 dinara - precizirao je Jovanović. On je upozorio „da će biti zabrinjavajuće ukoliko otkupne cene svinja budu išle dalje ispod 100 dinara, jer će uzgajivači izgubiti motiv za tov."
Major upozorava da Srbiji preti nacionalna tragedija.
- Proizvođači su do sada imali neke zalihe i sa cenom od oko 100 dinara su nekako amortizovali svoje troškove. Ali kada cena padne na 75 dinara, kao što se desilo u Banatu, onda je to neisplativo. Kada je poslednji put bio veliki pokolj, tada smo imali 3,5 miliona svinja, a naredne godine je taj broj pao na 2,5 miliona. A ako opet dođe do masovnog pokolja osnovnih stada oni koji budu prestali da gaje svinje neće se više vraćati u taj posao. To će biti jedna nacionalna tragedija - kaže Major.
Samo preprodavci zarađuju
Srbiji za sopstvene potrebe trenutno treba oko četiri miliona svinja godišnje, a Major otkriva da se proizvodi oko tri miliona.
- Sada je i kupovna moć manja pa se obaraju cene. Drugi problem je što se uvozi meso iz inostranstva koje je blizu isteka roka trajanja. Tako se na Zapadu magacini prazne, a naši mesari vrlo rado kupuju to meso i stavljaju ga u prerađevine. Tako se, isto, obara cena domaćih svinja. Jer u Srbiji se mnogo manje troši sveže svinjsko meso u odnosu na prerađevine - objašnjava naš sagovornik.
Па колико онда зарађују месари кад је кило скоро 400 дин у месари. Па није ни чудо што купују равнице и њиве по Војводини.
Зарада на рачунару је једва 10%, а на свињи 500%, па није ни чудо што месари купују Србију, као онај Матијевић и слични.
Gost- Гост
Re: Svinjetina jeftinija od banana
http://www.magazin-tabloid.com/casopis/index.php?id=06&br=200&cl=05
Istraživanje Tabloidovih novinara o nastanku, razvoju i perspektivi mesno-prerađivačke imperije Petra Matijevića izazvalo je ogromno interesovanje kako u Vojvodini, tako i u Beogradu i širom Srbije, ali i u susednoj Hrvatskoj odakle je ovaj višestruki prevarant i stigao tokom tragičnih ratova ranih devedesetih godina. Kao i svaki novopečeni kapitalista vaspitan u komunizmu, potpuno odgovara foto-robotu prebogatog idiota koji poznaje samo nekoliko pravila: pažljivo neguje političke veze, respektuje tajnu policiju, mrzi radničku klasu, prezire obrazovane ljude, podozriv je prema strancima...
Nastavak obimnog istraživanja Tabloidovih novinara, udruženih sa izvorima iz same mesne industrije Matijević, o masovnom trovanju koje sprovodi ovaj brutalni seljački mešetar, dešava se neposredno pred otvaranje i nove klanice živine u koju je uložio milione evra, i to potpuno automatizovanu, kapaciteta 50.000 komada na dan.
Gost- Гост
Страна 1 of 1
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму