bb99.serbianforum.info
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Уметност после Другог Светског рата

Go down

Уметност после Другог Светског рата Empty Уметност после Другог Светског рата

Порука  Gost Mon Apr 26, 2010 10:36 pm

Апстрактни експресионизам, Поп – арт, Оптичка уметност – Оп, Минимализам, Концептуална уметност, Хиперализам, Видео уметност, Пејзажна уметност.

Gost
Гост


Назад на врх Go down

Уметност после Другог Светског рата Empty Апстрактни експресионизам

Порука  Gost Mon Jun 07, 2010 7:27 pm

1.
Апстрактни експресионизам углавном за подлогу користи платно великих, монументалних димензија, јаке контрасте боја и слободне покрете киста. Овај сликарски покрет настао је у Њујорку The New York School ( Гринвич ) средином четрдесетих година XX века., дакле на америчком тлу. Прве манифестације покрета вежу се за сликара Аршила Горког, који под утицајем уметности надреализма и сликара Хуан Миро и Пабла Пикаса поставља базу форме и израза апстрактног експресионизма. У апстрактном експресионизму се константно тражи идентитет и одговара на питања о људској егзистенцији. Као и у надреализму, теорије психоанализе Сигмунда Фројда и Карла Јунга су интелектуална и предметна основа, а основне идеје овог покрета су личне, унутрашње психолошке бробе, спољашња спрега између човека и природе и тражење духовне равнотеже.
У апстрактном експресионизму форме и текстуре, боје, линије, и прозвољни облици не следе природу ни реалност. Иако је сам процес сликања под директном контролом уметника а који је од велике важности за апстрактне експресионисте, наизглед не постоји контрола. Дозвољене су грешке и случајно настале форме а које иду у прилог комплетног уметничког доживљаја. Представници апстрактног експресионизма су Адолф Готлиеб, Аршил Горки, Барнет Њумен, Вилем де Кунинг, Жан-Пол Риопел, Клифорд Стил, Ли Краснер, Марк Ротко, Франц Клајн, Роберт Мадервил, Ханс Хофман, Филип Гастон, Џексон Полик и други.


Jackson Pollock Уметност после Другог Светског рата Jackson

Уметност после Другог Светског рата Jackson_pollock_gallery_27
Stenographic Figure 1942., Jackson Pollock

Willem de Kooning Уметност после Другог Светског рата Dekooning

Уметност после Другог Светског рата WillemdeKooning


2.
Термин апстрактни експресионизам је први пут коришћен на сликама Василија Кандинског 1919, али се касније користи за описивање рада групе сликара, као што смо рекли, који су радили у Њујорку почетком 1940-тих. Уметници као што су Џексон Полик и Вилем де Кунинг произвели су нoви тип слике, у којима интерес лежи у проналажењу директног и аутентичног израза на платну, којим би се могло изразити унутрашње осећање уметника и подсвест. Као што назив означава, много идеја иза апстактног експресионизма преузето је из европског експресионизма, али и надреализма нагласак на спонтану и аутоматску креативност је важно полазиште за уметнике овог покрета. Термин ”апстрактни експресионизам” је врло хетероген и садржи више стилова, рељефа и врсте уметника, и неки уметници који су груписани на основу ове карактеризације нису нужно апстрактни или посебно експресионисти. Другим речима Action painting ( акционо сликарство), Амерички –стил сликања и области боја су други појмови, који се користе за описивање овог правца уметности. Апстрактни експресионизам је је имао свој велики раст 1951 са великом изложбом у Музеју модерне уметности у Њујорку (Museum of Modern Art i New York ) који се звaла "Abstract Paintig and Sculpture in America" ( апстрактно сликање и скулптура у Америци ). Након тога, тајна служба ЦИА разумела је интересовање за апстрактни експресионизам, како је организација изјавила, идеју која је изражавала слободу мишљења и одбрану слободног тржишта САД. ЦИА је у апстрактном експресионизму видела могуће пропагандно средство против комунистичких земаља и социјалистичког реализма. Током 1960-их, покрет је изгубио своју доминантну позицију у свету уметности и био је изазиван и критикован од стране нових праваца као што су минимализам, концептуализам и Поп Арт.

(2.) Превод са данског, Настасија

Gost
Гост


Назад на врх Go down

Назад на врх

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму